Makroekonomické ukazatele nejsou všechno

Václav Klaus se tváří, že neví to, co ví

Předseda vlády Václav Klaus se nikdy nestyděl na slavnostních brífincích interpretovat optimisticky fakta, o kterých sám dobře ví - a v méně slavnostních rozhovorech to bez problémů připouští - že optimistická buďto vůbec nejsou, nebo mají přinejmenším svoji stinnou stránku. Něco takového patří patrně k umění politické hry a nestojí to většinou za komentář. Svůj výrok na brífinku po setkání s portugalským ministerským předsedou však tentokrát český premiér přece jen poněkud přehnal. Doslova řekl: splnění kritérií ES není pro ČR nijak mimořádně obtížné, už dnes bychom mohli splnit hlavní makroekonomická kritéria, která - pokud vím - může splnit ze zemí ES pouze Lucembursko. Dále pak upřesnil, že má na mysli nezaměstnanost v ČR, která je nejnižší v Evropě (2,8%), přebytek státního rozpočtu, nulu státního dluhu a nízkou míru inflace.

Nízká nezaměstnanost není jenom plus

Nejprve se musíme zmínit o jedné důležité věci: neexistuje a nikdy neexistovalo nic jako kritéria pro vstup do ES. Maastrichtská dohoda pouze stanoví určitá pravidla, která musí všechny členské země splnit do roku 1999, aby mohla začít fungovat například měnová unie. Fakt, že některá země splňuje maastrichtské podmínky, ovšem vůbec nezakládá nárok být členem ES. Právě skutečnost, že společenství nestanovilo pro nové uchazeče ani pevná kritéria pro vstup, ani přesný jízdní řád, trápí země střední…

34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte