Kam půjdu, tam bude zeď

Dopoledne 30.srpna 1941, v den svých dvaadvacátých narozenin, vyšel Jiří Orten (vl.jm.Jiří Ohrenstein), spolu s Eliškou Kleinovou, na pražské Rašínovo nábřeží, kde v domě č.66 (dnes 48) bydlel u Eliščiných rodičů. Šel si přes ulici koupit cigarety. Trafika však byla zavřená. Vracel se zpět, k Elišce. Když byl ve vozovce, zavolal na něj trafikant, že už se vrací. Orten se k němu otočil a v tu chvíli ho srazilo auto. Dva dny nato v nemocnici v Kateřinské ulici zemřel jeden z nejpozoruhodnějších českých literátů první poloviny tohoto století. V jeho druhé polovině, která je už pomalu u konce, se zatím stále nepodařilo vydat Ortenovy spisy. Příští měsíc by se měl na pultech objevit druhý z plánovaných devíti svazků - poprvé v úplnosti vydaná tzv. Žíhaná kniha, zahrnující Ortenovy deníkové zápisy, citace z přečtené prózy, dopisy, poznámky a básně z období mezi 13.12.1939 až 9.12.1940. Přinášíme několik deníkových zápisů z ní. Mezititulky jsou redakční.

Hrůza při pohledu do lidské duše

4.5. večer Čtyři dny jsem promarnil v nicotnostech. A kdyby nebylo toho trvalého pocitu očekávání, kdoví, kam bych až spadl. Prvního máje jsem se po dlouhé době zase viděl s V.H. (Vladimírem Holanem, pozn.red.), ale byli jsme rušeni. Nejenom těmi hloupými, odpornými hovory o generaci, ale také vší ostatní „literaturou“, která v tom příliš známém a pro mne zlém pokoji jde až do stropu a prostupuje všechny lidi ostrým zápachem oplzlosti. Jaká hrůza…

34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte