Žijí, jako by byli nezávislí

V Kosovu trvá tiché napětí bez šance na kompromis

Jedenapadesátiletý kosovský Albánec Islam Isllani vstal s námahou z pohovky a odhalil tmavě fialové a červené stopy, které pokrývaly valnou část jeho zad, paží i nohou a celé hýždě. „Mlátili nás obuškama hlava nehlava,“ vyprávěl o srbské policii, která čtyři dny předtím přepadla malou vesnici Koshtove, kde žil. „A jak nás bili, pořád křičeli: ‚Přineste nám svý zbraně.‘ Jenže my žádný neměli.“ Drobný zemědělec, pan Isllani teď přebývá v Mitrovici, druhém největším městě Kosova, na statku u příbuzných a léčí si svá zranění. Než policisté z vesnice odjeli, nařídili mu, aby ostatním předal vzkaz: „Vrátíme se za tři dny. A jestli tu najdem kohokoli z vás, podřežeme mu krk.“ Tato hrozba se nesplnila. Ale tři roky poté, co Srbové zrušili kosovskou autonomii a nahradili ji „mimořádnou správou“ prováděnou z Bělehradu, uplatňuje po zuby ozbrojená policie proti Albáncům politiku útlaku, fyzického násilí a vydírání.Diplomaté varují, že srbský postup může vyvolat etnické čistky nebo že násilná srbská reakce na eskalaci albánských demonstrací za nezávislost může změnit Kosovo v další dějiště balkánské války. Existují i obavy, že otevřený konflikt by se mohl snadno přelít do sousední Makedonie. Také proto americký prezident Bill Clinton jednoznačně varoval Srbsko, že Spojené státy nebudou tolerovat jediný krok Bělehradu, který by přispěl k vystupňování násilí v Kosovu.

"Dobrovolná…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte