Neviditelná ruka ekonomických informací

Dokud chybí zákon, můžeme jen hádat: po kom bude nazvána příští aféra?

Případ Wallis roztočil nové, už x-té kolo debat o „čistotě“ našeho kapitálového trhu, potažmo privatizace vůbec. Někteří opoziční poslanci v této souvislosti navrhují zřídit zvláštní parlamentní komisi, která by bděla nad privatizací jako celkem, další žádají přísně prošetřit alespoň Harvardské fondy. Z čistě ekonomického hlediska jsou tyto požadavky směšné: i kdyby pro Viktora Koženého pracovali všichni agenti BIS, Služby na ochranu ekonomických zájmů a Úřadu pro zahraniční styky dohromady, skladba investic v tomto směru velmi obezřetného Harvardu by se zřejmě nezměnila. To, že se aférka Wallis proměnila v politickou superaféru, nemá s privatizací co dělat - do hry vstoupily hlavně tahanice o kontrolu českých tajných služeb, policie a ministerstva vnitra.

Umění číst

Informace tvoří největší bohatství moderní tržní ekonomiky a absolutně nezbytnou podmínku úspěšného podnikání. Proto se pracně shromažďují, prodávají, vyměňují a občas i kradou. Zároveň neběží o housky na krámě: v podmínkách hospodářské soutěže se zásadní údaje také žárlivě střeží, a proto i ve vyspělých státech s patřičným zákonodárstvím různé skandály okolo porušování obchodních či výrobních tajemství nebo úniků osobních dat prostě patří k věci.Investiční společnosti a banky získávají to, co potřebují, hned z několika zdrojů; některé jsou zcela veřejné, jiné i…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte