Genius loci a zlaté české ručičky

O televizním Genu podruhé

Uplynutím dalšího čtvrt roku nastala opět příležitost přehlédnout (poprvé Respekt č.15 Elita národa po prvním čtvrtletí), co vyprodukovalo Feničovo studio Febio v cyklu GENů. Tím spíše, že toto čtvrtletí snad rozptýlilo i poslední obavy Pavla Melounka (P.M.: Andrej Vissarionovič, Reflex č.19, 1993) z toho, že když už ne nějaký gruzínský sekerník, tak jistě zmrtvýchvstalí Václav Kopecký se Štollem by mohli alespoň duchovně setnout jeho televizní miláčky či samotného producenta GENu.Zatím pracovala jen autocenzura. V intencích čecháčkovského genia loci, který nestrpěl šarišskou rezolutnost autora projektu a názvu, byla vypuštěna elita ve prospěch nicneříkajících „Sto Čechů dneška“.

Plýtvající formalismus

Bez ohledu na stranickou příslušnost nynější i minulou vezmu to zase hezky popořadě. Půjde tedy o celkem 16 GENů, odvysílaných v době od 19.4. do 3.8.1993. Je mi trapné, že paradoxně kvůli zachování chronologie, musím začít znectěním svého šarišského spolurodáka. Okolo Feničova GENu, věnovaného úspěšnému podnikateli, majiteli Fischer-Reisen, se rozhostilo ticho po pěšině. Dokonce jindy přesný a vyčerpávající Vladimír Just ve svém souhrnném přehledu GENů v Literárních novinách č.31 ho ani nezmiňuje. Ty všeobecné ohledy možná proto, že v kuloárech se traduje: Fenič tento GEN natočit „musel“, žádný jiný ho dělat nechtěl. Proč asi „musel“, je nasnadě. Šlo asi o reklamní úlitbu jednomu…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte