Člověk jako terč

Stále více Američanů si myslí, že je třeba omezit násilí předváděné na televizních obrazovkách

Příběh sedmiletého Mika Storma z Wisconsinu se dostal až do amerického Senátu. Chlapec se v noci budil hrůzou, pronásledován divokými sny, které nedokázal popsat. Teprve když se jeho matka podívala na synkovy oblíbené televizní kreslené seriály, které sledoval každou sobotu dopoledne, napadlo ji, odkud noční můry mohou pocházet. Zakázala Mikovi dívat se na pořady tří největších amerických sítí, veřejných televizních společností ABC, CBS, NBC, a objednala Disney Channel, který nabízí jemnější repertoár. Noční můry zmizely téměř okamžitě.

Dětská dávka: osm tisíc vražd

Mikův příběh není zdaleka ojedinělý. Někteří hollywoodští tvůrci chtěli senátní komisi, která se televizním násilím zabývala, přesvědčit, že protesty proti přemíře krvavých scén přicházejí jen od náboženské pravice. Marně: obavy a nespokojenost vyslovují lidé ze všech vrstev a názorových skupin americké společnosti. V průměrné domácnosti v USA se televize sleduje sedm a půl hodiny denně a podle studie Americké psychologické asociace zhlédne běžné dítě, než vyjde ze základní školy, zhruba 8.000 televizních vražd.Želví nindžové útočí šavličkami a nunčaky, kreslené superpostavy na sebe shazují skály, laserem likvidují protivníky nebo vyhazují do vzduchu celá sídliště. „I pořady pro malé děti jsou neobyčejně násilnické,“ řekla před komisí, vedenou senátorem Paulem…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte