Právo zůstat nezaměstnaný

Velká Británie a „sociální kapitola“ Maastrichtu

O takzvané sociální kapitole maastrichtské dohody byly v Británii za posledního půl druhého roku popsány hektary papíru a spor o ni nedávno téměř smetl vládu Johna Majora. Přesto jeden průzkum veřejného mínění za druhým ukazují, že pro většinu britských voličů je to pojem stejně nejasný jako termíny z jaderné fyziky. I v těch vrstvách obyvatelstva, které se blíže zajímají o politické dění, se vědomosti o sociální kapitole většinou omezují na základní ideologické samoznaky:Je to buď (a) „charta nezaměstnanosti, která by nenapravitelně poškodila konkurenceschopnost britského průmyslu“ (John Major) - nebo (b) „pouhé mírné rozšíření kompetence Evropského společenství v takových oblastech, jako je zdraví, bezpečnost práce a pracovní podmínky zaměstnanců“ (John Smith). A pokud platí tato druhá definice šéfa labouristů, vyplývá z toho ©: neochota konzervativní vlády přijmout sociální kapitolu „demonstruje, že konzervativci nejsou schopni a ochotni zajistit britským dělníkům ani takové podmínky, jakým se těší dělníci v Řecku a Portugalsku“ (Paddy Ashdown, šéf liberálních demokratů).

Vláda hájí výjimku

Skutečnost je jako obvykle složitější. Sociální kapitola unifikuje a převádí do pravomoci Evropského společenství takové oblasti, jako jsou pracovní podmínky a účast dělníků na rozhodování podniku, určuje minimální mzdy, maximální počet pracovních hodin a podobně. Na jejím…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte