Losangeleský smog v polích a lesích Evropy

Zatímco ve stratosféře ozónu znepokojivě ubývá, těsně nad zemským povrchem je tomu naopak. Tento jev je přinejmenším stejně vážný.

Letní pohroma postihla letos lidi v Německu dřív než kdykoli předtím. Děti se vracely domů ze hřišť se zarudlýma očima a posmrkávaly, při ranním joggingu leckterý běžec nemohl popadnout dech. Lesní dělníci si stěžovali na dušnost, lidí se srdečními potížemi se zmocňovala úzkost. Praktičtí lékaři především v jihoněmeckých oblastech měli přeplněné ordinace.Tak líčí týdeník Der Spiegel první horké dny na konci letošního jara. Příčinou zdravotních obtíží bylo zvýšené množství ozónu ve vzduchu.

Ozón vysoko a nízko

Při zmínce o ozónu pomyslíme nejspíš na jeho vrstvu ve stratosféře, trvale slábnoucí vlivem freonů. Existuje ale ještě jeden ekologický problém spojený s tímto plynem: v přízemní vrstvě atmosféry je ozón hlavní součástí smogu, který vzniká při vysokých letních teplotách a působí škodlivě na lidi, rostliny i věci.V přírodě vzniká ozón při bouřce: Mohutná energie blesku štěpí kyslíkové molekuly vzduchu (O2) na jednotlivé atomy. Ty se znovu spojují se součástmi okolního vzduchu, a tak se vytváří trojatomové molekuly kyslíku, ozón (O3). Látka se velmi snadno slučuje, její přebývající kyslíkový atom má snahu dál reagovat, a chová se tedy vůči okolí agresívně.Ve výšce 30 až 50 kilometrů nad zemí se ozón tvoří stejnou reakcí jako při bouřce, a to díky mimořádné energii…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte