Chvála předsudků a tradic

Nad knihou Roberta Nisbeta Konzervatismus

Pražský Občanský institut (OI) vydal překlad knižního díla Konzervatismus: sen a realita amerického sociologa Roberta Nisbeta.Je těžké vyložit v jedné tenké knížce filozofii západního konzervatismu. O tu autorovi jde: nezaměřuje se na konzervatismus jako politiku, spíše se snaží vyložit jeho „předpolitiku“ - ideje, ze kterých politika čerpá. Nepouští se do analýzy, spokojuje se s deskripcí. Proto je knížka rychlým vhledem do tohoto politického směru, označovaného i jako politika svobody nebo hledání politické ctnosti.

Konzervatismus evropský a americký

Autor je Američan. Mezi politologickou terminologií užívanou v Evropě a v USA je určitý rozdíl. Konzervatismus v Americe je od 30.let definován odporem k egalitářským tendencím; jde v něm v zásadě o dvojí: o antietatismus (odpor k příliš široce pojatému sociálnímu státu) a o přísný konstitucionalismus (uznání jen těch kompetencí státu, o kterých se výslovně zmiňuje ústava). Jeho ideálem je kapitalismus. Ctí individualismus a odmítá kolektivismus. Vznikem a obsahem je v podstatě reakcí proti socialismu. Nad rovnost klade svobodu.Americký konzervatismus je blízký evropskému klasickému liberalismu. USA byly založeny jako liberální země, tudíž obhájci její tradice - američtí konzervativci - jsou obdobou evropských klasických liberálů. Ale označení „liberál“ se v USA užívá k pojmenování příslušníka levice s názory obdobnými…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte