Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Zárodky ruské elity

Zárodky ruské elity

„Noví Rusové“ tvoří 2% obyvatel státu

Nedávno zveřejněná zpráva OECD, jež posuzovala hospodářské poměry zemí střední a východní Evropy, tvrdí, že v SNS „tržní vztahy zatím nenahradily zhroutivší se plánovací systém a přetrvávající rozsáhlá ekonomická dezorganizace brání stabilizaci a ozdravění“. Skepse však charakterizuje i prognózy a analýzy ruských odborníků. Loni dosáhla ruská inflace výše 2.000 - 2.500% a obdobné ukazatele jsou očekávány i pro letošek. Na konci roku 1991 bylo v Rusku 62 tisíc oficiálně registrovaných nezaměstnaných, loni 557 tisíc a k 1.5.1993 již 751 tisíc, z nichž 514 tisíc získalo podporu. Mnohem větší je však hrozba latentní nezaměstnanosti, jež by mohla dosáhnout až 20 miliónů: ve výrazně průmyslových oblastech by se pohybovala kolem 10 - 30% a právě tyto regiony jsou sociálně nejvýbušnější. Nebezpečný je i propad výroby, který kulminoval loni. Je zřejmé, že hospodářské ozdravění nenastane dříve než v roce 1995, a to za předpokladu, že do hry nevstoupí nepříznivé mimoekonomické faktory (rozpad federace, etnické konflikty, změna orientace vlády apod.).

New Russians přicházejí

Kapitalismus v Rusku dosud nepřekročil komunistický stín, což platí zvláště pro střední vrstvy. Ty jsou sice okouzleny (nebo znechuceny) reklamami západního zboží v ruské televizi, ale v důsledku široce rozevřených „mzdových nůžek“ si nejsou schopny toto zboží pořídit, a tak se vracejí k pohodlné filozofii egalitarismu s…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte