Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Parlament začal kontrolovat tajnou službu

Parlament začal kontrolovat tajnou službu

Česká BIS: během tří let sedm ředitelů

Česká Bezpečnostní a informační služba (BIS) nebyla od počátku svého vzniku (leden 1993) nikým kontrolována. Teprve před čtrnácti dny schválil Parlament sedmičlennou komisi, složenou ze čtyř poslanců koalice a tří opozice, která má právo některé aktivity naší kontrašpionáže kontrolovat: především rozpočet a zprávy o činnosti předkládané ředitelem BIS.Podle současného šéfa BIS Stanislava Devátého nese vinu za půlroční období bez kontroly Parlament. „Existuje zákon o BIS, který přesně říká, kdo a jak tuto tajnou službu kontroluje. Že poslanci zvolili komisi tak pozdě, je jejich chyba.“ Podle člena komise Ivana Maška se s volbou čekalo do doby, než bude jmenován nový ředitel (S.Devátý je pouze pověřen). „Čekání bylo příliš dlouhé, tak se najednou rozhodlo,“ říká I.Mašek.S.Devátý se domnívá, že by tajnou službu nemusel kontrolovat přímo Parlament. „Ve světě to není obvyklé, ale zákon musím respektovat,“ říká. Poslanci jsou přesvědčeni, že kontrola parlamentních komisí je na místě. „Vycházíme z obdobných právních norem v západních zemích,“ tvrdil při schvalování zákona poslanec Oldřich Kužílek.

Kdo má pravdu

V německém zákonu o tajných službách nestojí o kontrole ani slovo. Kontrašpionáž je podřízena ministerstvu vnitra a to za její práci nese odpovědnost. Pokud se německá tajná služba dopustí přehmatu či zneužití své činnosti, mohou poslanci Bundestagu iniciovat…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte