Nestačí říci: Potřebujeme peníze

Najít sponzory není úkol pro amatéry; je to profesionální činnost s náročnými pravidly

Škrty ve státním rozpočtu postupně přivádějí mnohé ústavy, instituce i jednotlivce do existenčních potíží. Jejich volání o pomoc se nasměrovalo na představitele bank a zahraničních nadací. Pouhé prosby však k získání sponzorských příspěvků nestačí. Svět filantropie má svá pravidla a v boji o sponzory vládne tvrdá konkurence.

Fundraising není žebrání

Anglické slovo fundraising zatím nemá ekvivalent v českém jazyce a činnost, kterou pojmenovává, nemá v českém prostředí tradici: jde o profesionální, cílevědomé a organizačně i časově promyšlené vyhledávání sponzorů. Cílem fundraisingu je uvádět do života dobré nápady a plány, na které chybějí peníze.V době prvních velkých programů založených na dobročinnosti, kterými se na počátku století proslavila YMCA, filantropové velkoryse odpovídali na potřeby společnosti. Filantropové dneška jednají jako agresívní investoři. Rétorika současného profesionálního fundraisingu dává filantropům, nadacím i bohatým firmám „příležitost k dobré investici“. Již dávno neprosí o pomoc. Podle psychologických výzkumů je sice motivem sponzora především pomoc dobré věci, ale lákavá je současná možnost pomoci sobě (svému svědomí, společenské prestiži, daňovému zatížení, osobním kontaktům…).Pláč nad mizejícími státními dotacemi byl po prvním otřesu v mnoha českých organizacích, včetně těch…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte