Klausův kapitalismus s lidskou tváří

Česká vláda opouští konzervativní dogmata

Jakkoli to někdy vypadá, že se Český stát v pohledu od Atlantiku ztrácí v šedivém moři postkomunismu, jedno je nesporné: Má-li si dnes západní politik vytipovat ze středo a východoevropských vlád tu relativně nejliberálnější a otevřeně pravicovou, vybere si pravděpodobně kabinet Václava Klause. V porovnání s postsovětským chaosem, bývalými komunisty v čele Rumunska či Litvy, nebo ve srovnání se slabostí polské pravice, těžko může volit jinak. Nicméně při detailnějším pohledu na současnou politiku české vlády se ukazuje, že její slovně proklamovaná pravicovost se z praxe stále víc vytrácí.

Na mrtvém bodě

Před rokem se ve svém programovém prohlášení Klausův kabinet zavázal zrychlit tempo ekonomické transformace, ale výsledek prvního roku jeho práce je právě opačný. Podívejme se na tři hlavní sféry, v nichž mohl a měl prokázat odvahu k rozhodné podpoře privatizace a soukromé iniciativy.Ve zdravotnictví pokračuje - snad s výjimkou stomatologických zařízení - proces jakési plíživé privatizace. Zákon o bankrotech vláda odkládala, jak to jen šlo. Nyní je sice již v platnosti, ale ministerstvo průmyslu se namísto jeho využívání tam, kde je to možné, uchyluje k zápočtovým operacím, které neřeší podstatu zadluženosti státních podniků. Ještě horší je situace v bytové politice, respektive v tempu uvolňování regulace nájemného, kde předseda vlády v lednu nekompromisně…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte