Prezidentské tance

V.Havel kandidátem vládní koalice

Na politickém pokeru, který vládní strany v minulých dnech rozehrály kolem prezidentské nominace Václava Havla, je nejzajímavější role Občanské demokratické strany. Nejsilnější subjekt politické scény sice o víkendu oznámil, že Havel je i nadále jediným kandidátem strany na post českého prezidenta, události, které tomuto rozhodnutí předcházely, však nutí brát prohlášení ODS střízlivě.

Podezřelý Havel

Když před třemi měsíci vydala tisková agentura Arteria zprávu, že Havel již není prezidentským kandidátem ODS, označil to Václav Klaus za „neodpovědné dílo neodpovědných žurnalistů“ a důrazně opakoval, že „Havel byl a je jediným kandidátem strany na post českého prezidenta“. Ihned po vzniku samostatné republiky se ale rétorika ODS změnila. Namísto dosavadních proklamací o jednotě se objevilo mlžení. Slova výkonného místopředsedy strany Petra Čermáka o tom, že „ODS teprve rozhodne, koho podpoří“ a že „Havel je jedním z kandidátů“, sice možná byly jen jeho soukromou aktivitou, faktem však je , že proti nim předseda Klaus nijak neprotestoval. A protože premiér není typem politika, který důležité věci ponechávají náhodě, zdá se, že mu Čermákovy výroky vyhovovaly. Nejjednodušším vysvětlením je, že vedení ODS chtělo Václavu Havlovi ukázat, kdo je v zemi skutečným „pánem“. Nebude to však vysvětlení úplné.Pro Klause a ODS je Václav Havel nečitelným, a proto i do jisté míry podezřelým politikem,…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte