Podle Bílého domu

Polská zahraniční politika splňuje očekávání USA

Polsku se přihodilo něco, co v jeho staleté historii nemá obdoby. Během dvou let, beze změny hranic, získalo zcela nové sousedy, jejichž počet přitom vzrostl ze tří na sedm. V současné době se Polsko nachází na pomezí dvou velkých, byť nesrovnatelných politickoekonomických organismů - Evropského společenství a Společenství nezávislých států - a stále nervózněji se rozhlíží po možnostech stabilizace v novém evropském regionu.

Až medvěd procitne…

Vize návratu do Evropy se začala vzdalovat stejně rychle, jako se objevila. Vyšlo totiž najevo, že Evropské společenství se po pádu komunismu nehodlá v naší části kontinentu příliš angažovat. Několika vybraným zemím střední Evropy sice nabídlo dohody o přidružení, ale když se tito poctění začali ptát po konkrétních podmínkách vstupu do ES a NATO, rozhostilo se na druhé straně trapné ticho. Rovněž si nelze nevšimnout, že Západ i nadále přistupuje k SNS jako k nové formě bývalého Sovětského svazu. V rusko-ukrajinském sporu o Krym či o rozdělení černomořské flotily zaujalo ES jednoznačně promoskevské stanovisko. Stejně tak USA byly spíše ochotny věnovat nemalé peníze na demontáž jaderných zbraní skladovaných na území Ukrajiny anebo na takzvanou hospodářskou pomoc, než přistoupit na podmínku Kyjeva, aby v souvislosti s podpisem dohod START I a  START II dostal ze strany Moskvy a Washingtonu záruky bezpečnosti.Západ nemá zájem na…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte