Mládí se AIDS nebojí

Podle dr.Antonína Brzka ze Sexuologického ústavu Univerzity Karlovy mezi českou disco-mládeží „brzy bouchne“ epidemie nákazy virem HIV. Stejný názor jako doktor Brzek má řada dalších expertů od nás i ze zahraničí.

Pokud se radikálně nezmění přístup k problému, dopadne na Českou republiku - podobně jako na ostatní země východní Evropy - morová rána jménem AIDS. Podmínky jsou ideální: náhle dostupnou sexuální nevázanost tady totiž nedoprovází jako jinde na Západě všudypřítomný strach. Téměř všichni občané ČR sice vědí, že smrtelná a nevyléčitelná nemoc AIDS existuje, ale jen mizivé procento vztahuje možnost nákazy na svou osobu. „Hodně našich pacientů tvoří mladí muži,“ říká Věra Kaštánková z venerologického oddělení II.fakultní nemocnice v Praze. „Přijdou k nám a říkají: Opil jsem se na diskotéce a skončil v posteli s nějakou slečnou. Ale ráno si nepamatují ani její jméno.“ Bezstarostní teenageři se pořád ještě bojí víc kapavky než viru HIV. Podle odborníků se to změní, až začnou ve větším počtu umírat.

Nad evropským průměrem

V nedávném průzkumu bruselského Institutu epidemiologie a hygieny (IEH), který šetřil sedmnáct zemí Evropy, vyšla pro Českou republiku varovná čísla. Z celkového počtu pohlavně nakažených pacientů v ČR je plná čtvrtina (25,8%) ve věku mezi patnácti a devatenácti lety. Ze všech zkoumaných zemí jsme na tom byli v tomto ohledu nejhůř: celoevropský průměr pro tuto věkovou skupinu je 10 procent. To…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte