Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Revoluce ztrácí dech

Revoluce ztrácí dech

Írán zabředává do krize a izolace

V prezidentských volbách v Íránu byl podle očekávání opět zvolen Alí Akbar Hášimí Rafsandžání. Zdaleka však nešlo o přesvědčivé vítězství: z 29 miliónů voličů se vydalo k volebním urnám jen 16 miliónů, z toho pro Rafsandžáního hlasovalo pouze necelých 10,5 miliónu. Svědčí to o narůstající deziluzi uvnitř íránské společnosti. Přitom nikdo v Teheránu nepředpokládal, že by se tento veterán islámské revoluce z roku 1979 střetl s vážným sokem, natož že by mohl odejít poražen. Zbývající tři kandidáti, schválení dvanáctičlennou Radou dohlížitelů, složenou z právníků a duchovních, byli vesměs outsideři, na veřejnosti málo známí, s minimálními politickými zkušenostmi a hlavně bez mocenské opory. Dalších více než sto uchazečů Rada odmítla, neboť nedisponovali řádnými „pověřovacími listinami“. Podle íránské ústavy totiž musí být prezident šíitský muslim, který ve své osobě spojuje duchovní i světský prvek.

Přeceňovaný pragmatik

Rafsandžání se během svého prvního mandátu projevoval jako chytrý a přizpůsobivý politik. Hlavně na Západě to může opět vzbuzovat neopodstatněné naděje, stejně jako po vítězství „pragmatiků“ v loňských parlamentních volbách. Islámská revoluce však za poslední rok zabředla do krize ještě hlouběji, a tak staronový prezident může shledat, že jeho volební vítězství je spíše prokletím než požehnáním. Írán se potýká s úpadkem hospodářství, hyperinflací, nezaměstnaností,…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte