O jednom podání ruky

Irská prezidentka navštívila Ulster

Prezidentka Irské republiky Mary Robinsonová přijela nedávno na soukromou návštěvu do Ulsteru. Už na čtvrtou od své inaugurace před dvěma lety, kdy veřejně vyhlásila, že je bez výjimky proti každému násilí a že - pokud jde o Severní Irsko - chce „podat přátelskou ruku oběma komunitám“, tedy katolíkům i protestantům, kteří tam spolu už přes dvacet let bojují na život a na smrt.Například loni v září se zúčastnila mírové konference v Londonderry a setkala se tam mimo jiné se dvěma tak rozdílnými osobnostmi, jako jsou Martin McGuiness, viceprezident strany Sinn Fein, považované (právem) za politické křídlo teroristické Irské republikánské armády, a Glen Barr, donedávna jeden z vedoucích představitelů polovojenské (a ilegální) organizace Ulster Defence Association - loajalistického protějšku IRA. Příští den pak navštívila Enniskillen, položila tam kytici květů na místo, kde v roce 1987 bomba Irské republikánské armády způsobila velký masakr, a vyslovila soustrast příbuzným obětí.

„Zločin“ paní Robinsonové

Žádná z předcházejících návštěv paní Robinsonové však nezpůsobila takový poprask jako ta poslední. 18. června se v západním Belfastu, baště irského nacionalismu, setkala s místními představiteli obou znesvářených komunit a podala si tam ruku s Gerrym Adamsem, prezidentem Sinn Fein a do letošního května poslancem Dolní sněmovny za tuto stranu. Podle očitých svědků ji pozdravil v irštině…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte