Na cestě od rozdělení ke sjednocení

Německo jako jeden z motorů evropské integrace nelze jistě ani v nejmenším podezírat, že by se bránilo vlastnímu sjednocování. Přesto zakouší hluboká stigmata minulého rozdělení a je dokladem, že dělení Východ - Západ neskončilo pádem železné opony. Nejde jen o hluboké ekonomické rozdíly, které byly akcelerovány rychlou měnovou unií z podzimu roku 1990, nýbrž o rozdíly sociální a politické. V tomto smyslu je sjednocování Německa zkouškou slučitelnosti dlouho odloučených tkání a jako „Evropa v malém“ je oprávněně ve středu pozornosti.

Sjednocená Evropa neznamená jen Maastricht

Německý „pakt solidarity“ je pokusem reagovat na bolesti sjednocení a neznamená jen překonávání ekonomických rozdílů pomocí přesunu finančních prostředků a kapitálu. Samotná idea solidarity má v sobě výrazný náboj sociální, který by mohl být paradigmatem pro překonávaní rozdílů v celé Evropě.Evropa totiž potřebuje koncept řízeného propojování nádob s odlišnými hladinami, a to nejen z ekonomického hlediska. Pokud jde o německé sjednocování, bude-li mít evropský rozměr, nebude potřebovat rozměr národně německý. Jakkoli to tedy zní paradoxně, sjednocující se Německo nesmí ve svém sjednocování zůstat osamoceno.Západ během posledních let získal obavu, aby si překotným rozšiřováním „nevypustil vlastní rybník“. Představa prostého připojování bývalých socialistických zemí k západní Evropě se proto ukazuje jako příliš schematická. Architekti budoucí…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte