Ropa z Ingolstadtu: další komplikace

Bavorský svaz zemědělců žádá finanční záruku

Po neshodách s německými majiteli pozemků na trase ropovodu Ingolstadt - Kralupy se budoucnost našeho „západního zdroje ropy“ opět komplikuje. Před necelým měsícem zaslal Bavorský svaz zemědělců (BSZ) své vládě požadavek, týkající se finanční záruky v případě havárie ropovodu. Majitelé pozemků se totiž obávají ekologické havárie, způsobené přírodní katastrofou, válečnými nebo teroristickými akcemi. A protože v takových případech jim žádná pojištovna odškodné nevyplatí, chtějí, aby potřebnou sumu poskytl stát. Na naší otázku nám mluvčí bavorského kabinetu dr.Susanne Kirnerová odpověděla, že „vláda se bude požadavky BSZ zabývat v příštích týdnech“. O stejném problému by podle ní měl v nejbližší době jednat i Bavorský zemský sněm.

Chemopetrol to sám nezvládne

Podle Reinharda Schugga z bavorského ministerstva práce (rozhoduje o povolení ke stavbě ropovodu) je pravděpodobné, že se bavorská vláda pokusí naší vládu do této záležitosti „zapojit“. Kdyby se jí to podařilo, mohlo by složení záruky podle A.Brandlmeira zapůsobit na čtyři sta vlastníků půdy na trase ropovodu, kteří stále odmítají dát ke stavbě svolení. Svazu zemědělců - podle jeho jednatele Aloise Brandlmeiera - příliš nezáleží na tom, která vláda peníze poskytne. Pro Svaz je hlavní, aby se potřebné finance našly. "Nemůžeme totiž očekávat, že by investorská firma Chemopetrol IKL - třeba i s pomocí české…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte