Boj s monopoly po česku

Některé otazníky zatím rozpačité antimonopolní politiky

Je jasné, že vznik a udržení konkurenčního prostředí v každé ekonomice vyžaduje určitý režim antimonopolní politiky. Mezi ekonomy již ale vůbec nepanuje shoda v tom, jaké prostředky je třeba použít, aby byla antimonopolní politika úspěšná a aby stát snahou o regulaci trhů nezpůsobil více škody než užitku.Připravovaná novela Zákona na ochranu hospodářské soutěže by měla přispět k snadnějšímu odhalení, a v případě kartelových dohod i usvědčení a potrestání viníků. Jedna věc je ale dikce samotného zákona, druhá jeho výklad a aplikace. To je v současnosti úkol ministerstva na ochranu hospodářské soutěže, které se umění dobré antimonopolní politiky teprve učí.

Není monopol jako monopol

Podnik se může dostat do monopolního postavení na trhu různým způsobem. Třeba tak, že je prostě nejlepší, má nejnižší náklady a kvalitnější výrobky než konkurenti, které tak poškodí nebo zničí. Proč v tom případě chránit konkurenci? Jestliže nikdo neblokuje vstup na trh a existuje-li potencionální konkurence, monopol je přirozenou, tedy tržní cestou likvidován díky lepší a dravější konkurenci.Monopol může být ale vytvořen uměle - regulativními opatřeními shora, tedy udělením výjimky či výsadního postavení státním orgánem a legislativou, obchodní politikou, prohibitivní dovozní přirážkou, výjimkami z daní či výhodným úvěrem od státu. Podobná opatření shora mohou být motivována různě:…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte