Demokracie a la Tudjman

Režim tvrdě zametá jak s kritiky, tak se zbylými Srby

Jen málo východoevropských zemí se dokázalo opravdu vymanit ze zajetí komunistických struktur. Asi nejhůř dopadlo Chorvatsko: tamější režim dnes není komunismem let sedmdesátých, ale padesátých. Dlouho se tento návrat do minulosti ospravedlňoval válkou, neboť ve výjimečném stavu se na porušování demokratických principů hledí jako na nutné zlo. V době od prvních mrtvých na jaře 1991 do ukončení srbských útoků o rok později bylo Chorvatsko navíc právem považováno za oběť agrese. Chorvatské vedení se sice zpočátku mohlo k otázce chorvatských Srbů stavět vstřícněji a nenahrávat oživováním nacionálních vášní bělehradským záměrům, vina za vypuknutí války však padá plně na Miloševičovu velkosrbskou politiku.Dnes už není na co se vymlouvat. Nedávná čistka v „Slobodne Dalmaciji“, posledním nezávislém chorvatském časopise, a stále otevřenější vyhánění zbylých Srbů z Chorvatska odhaluje pravou tvář Tudjmanova režimu.

Vůdcovská diktatura

Jedna věc je dnes v Chorvatsku zakázána: jakákoli kritika prezidenta a jeho politických rozhodnutí. Systém moci přitom funguje tak, že vláda jeho rozhodnutí jen přenáší a parlament je schvaluje. Kritika, byť jen parlamentních usnesení, tedy znamená nepřímý útok na samotného Tudjmana. A to obvykle končí špatně, jak dokazuje řada umlčených chorvatských intelektuálů. Nejhůře to odnáší chorvatská média, počínaje rádiem a televizí. Už od prvních…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte