Znovu na mrtvém bodě

Sudetoněmecko-český problém nelze jen odsunout

Německé slovo „Verhältnis“ (poměr) znamená v běžném hovoru vztah mezi mužem a ženou, a to spíše vně než uvnitř manželství. Uplatníme-li tento výraz na sudetoněmecko-české vztahy, pak nelze o „poměru“ vůbec hovořit. Velmi dlouhé, a přece spíše šťastné manželství, trvající 700 až 800 let, se již v minulém století odloučilo a nakonec přišel rozvod: nikoliv pokojný, nýbrž ve zlém. Jeden partner rozdělil dům a druhý, když se situace změnila v jeho prospěch, prvního vyhodil. Snad by se mělo dodat, že oběma nepřinesl další sňatek mnoho dobrého: jeden byl postižen totálním zánikem svého nového partnera a druhý se ocitl prostě v otroctví. Když se změnily poměry potřetí, první se podílel na opětném vzestupu poraženého a po velkém úsilí se propracoval do poměrně dobrého postavení. Druhý rozbil své okovy, když otrokáři a jejich pomahači zbankrotovali. Byl svobodný, ale v dost žalostném stavu. Ačkoliv násilné odluky přinesly oběma bývalým partnerům jen neštěstí, v nové situaci pociťovali a pociťují značnou vzájemnou nedůvěru. Ani jeden nezapomněl, co se událo, a oba rádi připisují vlastní neštěstí výhradně tomu druhému. Kde by se vzala cesta zpátky k sobě navzájem?

Stále aktuální vyhánění

Na „cestu zpátky“, do dvounárodních Čech, do starého Rakouska nebo kamkoliv zpět, mohli pomýšlet jen snílci. Po téměř půlstoletí bylo zřejmé, že už nelze obnovit ani manželství, ani staré poměry v…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte