Žádné Zimmer frei

Padesát členů klubu Národně sociální mládeže (NSM) se pod vedením svého předsedy Otakara Ševčíka (19) rozhodlo k boji za národní hrdost. Předali úřadům návrh vyhlášky, která nařizuje, aby všechny nápisy v ulicích byly na prvním místě v češtině a teprve potom v ostatních jazycích. Jestliže vyhláška nebude přijata do 8. května 1993, jsou členové klubu rozhodnuti cizojazyčné nápisy odstranit sami.

Sbohem Accomodation

„Když se podíváme kolem sebe, vidíme samé Zimmer frei nebo Accomodation,“ říká Otakar Ševčík. „A český překlad nikde."Podle Ševčíka už projekt národně sociální mládeže získal podporu jednoho poslance, který jej přednese v Parlamentu. "Jméno vám ale nepovím,“ říká předseda NSM.Kromě těchto politických kroků se členové klubu NSM obrátili přímo na konkrétní podnikatele: s výzvou, ať svoje nečeské štíty odstraní sami dobrovolně. „Bojová akce“ by podle Otakara Ševčíka měla být živelná, ne však chaotická. Členové klubu jsou přesvědčeni, že nedojde k žádným násilnostem. Počítají s tím, že většina majitelů po „rozumné dohodě“ vlastenecký požadavek pochopí a přetře cizojazyčné vývěsky sama. Ovšem v případě, že by se někdo pokusil klást odpor, je předseda rozhodnut k tvrdému zásahu: „Vymlátíme třeba okna jeho obchodu. Podnikatel, který v nás vidí jen tupé nacionalisty, si zaslouží rozbít hlavu kamenem.“

Úderná garda českého vlastenectví

Cílem NSM je podle Ševčíka „tvrdě potlačovat negativní společenské jevy“ -…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte