Vojáci a politici

V Praze se jednalo o evropské bezpečnosti

Jednání je levné, prohodil americký letecký důstojník, ale stojí peníze na nákup dobré whisky. Jeho slova byla očividně určena publiku strategických specialistů a analytiků ze zemí NATO a bývalého Varšavského paktu na konferenci o vojenské doktríně, uspořádané v polovině dubna pod záštitou Mezinárodního fóra Univerzity Karlovy. Západní vojenští stratégové a politici vědí již od roku 1989, nebo možná ještě déle, že NATO splnilo své původní poslání, totiž odstrašit náhlý a masívní útok na západní Evropu z východu, a že napříště bude bezpečnost v Evropě ohrožovat etnické napětí, nacionalismus a politická nestabilita v bývalých komunistických zemích. Nejhorší možný scénář, jaký tyto analýzy předpokládaly, se naplnil v Jugoslávii, ale Evropa stále postrádá účinné mechanismy k vyřešení těchto a k zabránění dalším konfliktům v budoucnu.

Dva modely evropské bezpečnosti

Na pražské konferenci se ukázal zásadní poznatek: přes všechny řeči o spolupráci mezi bývalými nepřáteli a o koordinaci vojenské politiky ve skutečnosti existují dva rozdílné modely budoucí evropské bezpečnosti. První, jenž prosazují především středoevropské státy, počítá s NATO jako s pokračujícím jádrem budoucí bezpečnostní struktury, přičemž státy na východ od něj by se k této struktuře připojovaly, jakmile by byla jejich vojenská technika slučitelná s NATO a jakmile by byly jejich politické systémy nade vši pochybnost…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte