Čtvrtý odboj Miroslava Sládka

Kromě stran bývalé Národní fronty a těch, které se postupně vydělily z OF, se jen málokterým podařilo vstoupit na parlamentní scénu. Zdaleka nejpozoruhodnější jev v tomto směru představují Sládkovi republikáni, podle volebních výsledků čtvrtá nejsilnější česká strana (v těsném závěsu za soc. dem.), která se ani podle posledních průzkumů nemusí bát o počet svých příznivců. Postavení republikánů je o to překvapivější, uvědomíme-li si, že drtivá většina sdělovacích prostředků je ignoruje nebo k nim má nepříznivý postoj, republikáni nedisponují žádným intelektuálním zázemím (nepočítáme-li samotného dr. Sládka), a dokonce se ani neopírají o nějakou zájmově vyhraněnou vrstvu jako např. Trnkova Zemědělské strana. Navíc na Východě i Západě existující extrémistické strany nemohou pro naše republikány ani zdaleka znamenat to, co za první republiky pro české fašisty a komunisty představovala Itállie a Sovětský svaz: jednoduchou a univerzální ideologii v boji proti „prohnilému režimu“ a zároveň působivý vzor její úspěšné realizace. Náš „IV. odboj“ (termín M. Sládka) je tedy odkázán pouze na zdroje domácí nenávisti a omezenosti a musí se zatím spokojit je s „idejemi republikanismu“, což v praxi znamená s idejemi a postupy M. Sládka.

Šílenec, nebo schopný politik

Málokdo asi bude pochybovat o tom, že klíčem k úspěchu republikánů je osobnost Miroslava Sládka. Část veřejnosti si už navykla vnímat jej tak říkajíc z „estetického“…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte