Česká armáda vlastně neexistuje

Staré zbraně, příliš mnoho vojáků a málo peněz

Česká republilka vyčlenila ze státního rozpočtu na rok 1993 na obranu státu 23 miliard korun, které dostalo k dispozici ministerstvo obrany. Ekonomičtí odborníci z ministerstva se dnes shodují, že tato suma je nedostatečná. „Nedávno padl neoficiální požadavek na dalších deset miliard korun,“ říká náčelník vojenského úřadu sociálního zabezpečení Jaroslav Paleček. „Tyto peníze by zajistily rozjezd poloprofesionalizace armády a pokryly by nejnutnější investice do údržby pozemků, budov a techniky.“ Zdá se tedy, že armádě peníze chybí. Premiér Klaus se navíc proti požadavku ministra Baudyše na zvýšení rozpočtu velmi ostře postavil. Ministerstvo obrany totiž nedokázalo doložit, na co konkrétně 10 miliard navíc potřebuje.

Drahé vojsko

Jiný obraz dostaneme, když rozpočet armády vyjádřím v procentech z hrubého domácího produktu (HDP).Z této charakteristiky je patrno, že máme jednu z „nejdražších“ armád v Evropě, ale nejlevnější ze států bývalého Varšavského paktu.Podle náčelníka oddělení koncepce rozpočtu Jiřího Kuchyni je ale těžké srovnávat výdaje na armádu vzhledem k hrubému domácímu produktu, i když uznává, že bychom se v tomto měřítku měli během dvou let dostat na úroveň zemí západní Evropy. „Naše armáda není stabilizovaná, probíhala redislokace, neexistuje vojenská doktrína apod.,“ říká J. Kuchyňa. "Navíc metodika, kterou se vypočítává podíl na HDP, není ve všech…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte