Parkinsonovy zákony

Skutečná pravidla fungování státní správy

Pokud se řekne, že některé ministerstvo je obětí Prvního Parkinsonova zákona, není to vtip. Je to obvinění stejně závažné, jako kdybychom řekli, že je zamořeno korupcí. Jakkoli jsou totiž knihy profesora Parkinsona vtipné a zábavné, platí stejně neúprosně jako zákony Newtonovy nebo Adama Smithe.

Po stopách pokroku

Kniha „Parkinsonův zákon aneb Po stopách pokroku“ (Parkinson's Law or The Pursuit of Progress) vyšla poprvé v roce 1957. Je zde zformulován proslulý První Parkinsonův zákon: kolik úředníků přijme státní instituce za jednotku času v závislosti na stávajícím počtu úředníků, době služebního postupu, počtu podřízených jednotek a podobně. Při zmínce o Parkinsonově zákonu má ale většina lidí na mysli axiomy, ze kterých tento zákon vychází:1) Práce vyplní všechen čas, který je na ni vyhrazen.2) Úředník chce rozmnožovat své podřízené, nikoli své soupeře.3) Úředníci si navzájem přidělávají práci.Parkinson demonstruje působení tohoto zákona na vývoji tehdejšího britského ministerstva kolonií. Jeho objem během dvaceti let (od roku 1934 do roku 1954) vzrostl pětkrát, zatímco Británie za tu dobu ztratila Indii, Jižní Afriku a v roce 1956 Suez. Podobně roste počet úředníků britské admirality, zatímco počet bitevních lodí neustále klesá. Parkinsonův zákon se však neomezuje jen na britské ostrovy. Není bez zajímavosti srovnat počet zaměstnanců českého ministerstva pro privatizaci a…

15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte