Směr západozápad

Zatím byly formulovány dvě alternativy české zahraniční politiky: jedna byla nazvána západozápadní, druhá středoevropská. Prioritou západní alternativy je vstup do ES a NATO. Hlavním cílem středoevropské je „nové uspořádání středoevropského prostoru“. Ani jedna z těchto koncepcí již nepočítá s Evropou „od Atlantiku po Ural“.Problém středoevropské politiky spočívá v tom, že kromě geografického vymezení neumíme říci, co vlastně je střední Evropa. Neexistuje středoevropská ekonomika, středoevropská bezpečnostní politika, ani středoevropská identita. Na jedné z nespočetných konferencí na toto téma byl vysloven názor: „Střední Evropu držela pohromadě německy psaná a mluvená kultura a Židé.“ Dnes je obojí minulostí: a to poslední, na čem jsou Středoevropané schopni se dohodnout, je společná bezkonfliktní interpretace minulosti. Pokoušet se po rozpadu Československa vracet ke středoevropské identitě by byla pro Čechy nebezpečná pošetilost: zánik ČSFR je pro nás i zánikem možnosti společného středoevropského osudu.

Návrat k imperiálnímu myšlení

Nedůvěra vůči možnosti středoevropské integrace je podložena jak historickou zkušeností, tak i našimi posledními traumatickými zážitky. Není s kým a není proč se ve střední Evropě integrovat. Společná zkušenost, kterou mají země visegrádské skupiny s komunismem, také nemůže být integračním momentem. Komunismus dokázal lidi rozdělovat a v nejlepším případě spojovat v odporu vůči sobě. Vývoj v…

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte