Zmizelá miliarda

Spor Škody s ČSD

Plzeňská Škodovka dodává ČSD elektrické lokomotivy již od roku 1927; za tu dobu jich pro ně vyrobila 1.766 kusů. K vážnějším sporům mezi oběma partnery nikdy nedošlo: lokomotivy dráhám vyhovovaly, a tak si v minulosti trvale stěžovaly jen na omezený počet dodávek. Ten byl důsledkem velkého exportu škodováckých výrobků.

Zaručené dodávky

Dodavatelské selance je konec. ČSD lokomotivy sice potřebují, leč štědrá ruka státu, která každoročně dosypávala kasu státních drah na vyrovnaný rozpočet, se zavřela. Lokomotivy se ale vyráběly a dodávaly dál: na základě objednávky ČSD byly v roce 1990 uzavřeny hospodářské smlouvy na dodávku 196 elektrických lokomotiv pro léta 1991 a 1992. Škodovka objednala materiál za pár stovek miliónů a rozjela výrobu. Když se v roce 1991 finanční situace ČSD začala vyvíjet nepříznivě, přistoupil dodavatel na snížení dodávek o 60 kusů, snížil dokonce cenu lokomotiv. Bylo to nepříjemné, ale dlouholetí partneři si vycházejí vstříc na celém světě. Počet objednaných lokomotiv nakonec klesl na 114 kusů v r.1991. Veškeré smlouvy byly uzavřeny na základě řádných objednávek Ústředního ředitelství ČSD, které bylo oprávněno jednat jménem státní organizace.Kdo dnes začne vyrábět a dodávat výrobky bez jistoty, že odběratel bude mít čím zaplatit, není podnikatel, ale dobrodruh. Plzeňští škodováci záruky dostali a byli ujištěni, že dodávky lokomotiv budou zaplaceny. Z míst nejvyšších.Na různých…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte