Nově opravený zámek české vlády ve Lnářích v krásné jihočeské krajině nedaleko Blatné vyhlíží klidně a jakoby mimo čas. Desítky parkujících automobilů před branou i na přilehlé silnici však naznačují, že uvnitř se odehrává něco důležitého. Ironií zůstane, že zámek je dnes svědkem toho, čeho se komunisté, kteří si jej před pár lety dali opravit pro „rekreační“ účely, nejvíce obávali.

Z Prahy se do Lnářů před měsícem odstěhovalo padesát úředníků českého ministerstva pro privatizaci, aby v co nejkratší lhůtě schválili a ošetřili stovky privatizačních projektů. Bydlí tu již několik týdnů a ještě pár týdnů tu zůstanou. Pracují od rána do noci. V několika zámeckých místnostech leží štosy popsaného papíru, stovky a tisíce složek, pyramidy na stolech, skříních i na podlaze. Lidé, kteří listují v šanonech s projekty, pobíhají po chodbách či ukládají informace do počítačů, nesou obrovský díl zodpovědnosti. Nejen proto, že v Čechách se ukradený majetek nerozdával od dob Bílé Hory. Na tom, jak se tohle „rozdávání“ (ale i prodej) zdaří, závisí víceméně další osud nás všech. Teprve úspěšně provedená privatizace nastolí pevná a vlastnická práva, která jsou základem fungující tržní ekonomiky. Dnes se vede diskuse především o fondech. Na lidech ve Lnářích ale do značné míry záleží, zda bude vůbec včas připraven dostatek majetku.

Podle čeho se tito lidé rozhodují? Jaká jsou kritéria? Nejsou vystaveni nátlaku? Kdo je kontroluje? Neuškodí rychlost kvalitě? Kdy budou…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte