Podplukovník Mile Dedakovič, svými vojáky zvaný Jestřáb, velel 90 dnů obráncům Vukovaru, kteří vzdorovali přesile federální armády a srbských četniků. Několik dnů před pádem města Jestřáb Vukovar opustil, aby sehnal nezbytnou pomoc, kterou podle jeho názoru záhřebské velení odpíralo. Záhy se však objevily pochybnosti, zda Jestřáb z Vukovaru neutekl, aby se zachránil, a nenechal tak své bojovníky a civilní obyvatelstvo jejich osudu.

Dodnes není jasné, co se ve městě v posledních dnech před jeho pádem vlastně odehrálo.

Tanky jsme zvládli bez problémů

Jak jste organizovali obranu Vukovaru?

Obrana byla řízena koordinovaně. To pokládám za nejdůležitější. Každá ozbrojená složka, Chorvatská policie, garda i záložáci byli pod mým velením. Vukovar bránilo celkem 1.800 mužů. Bez mého souhlasu nebo rozkazu nepodnikal nikdo větší akce. Ne že bych byl nejchytřejší, ale měl jsem nejlepší a nejčerstvější informace. Proto jsem mohl nejúčinněji velet. Největší důraz jsem kladl na použití děl a minometů: vojáci je bez mého souhlasu nesměli použít. Souřadnice nepřátelských objektů jsem dostal od průzkumníků; bez nich bychom stříleli naslepo. Střeliva jsme měli málo, ale díky průzkumníkům jsme dosáhli slušných úspěchů.

Neměl jsem bohužel žádné záložní síly. Ve válce musí velitel disponovat rezervami, které by mohl v případě potřeby nasadit. Měl jsem pouze jednu protitankovou četu. Ti kluci byli pořád v pohybu: když…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte