Každý pokus vysvětlit cizinci, co se v Chorvatsku vlastně děje, zůstává nedořečený, neboť cizinec obvykle nezná všechny detaily, které umožňují zasvěcený pohled na celý problém. Mnohé proto objasnila nedávná čs.návštěva vedená Havlovým poradcem Vondrou. Představitelé české menšiny v Chorvatsku delegaci vysvětlili své postavení a svůj výklad války v Chorvatsku. Zpočátku (pravděpodobně na pokyn československé vlády) stáli stranou, neboť soudili, že jde o boj mezi Chorvaty a Srby. Když ale srbští povstalci a federální armáda začaly bombardovat i jejich domy, když vyhořel Dům české menšiny v Daruvaru, připadlo jim normální, že se i oni chopili zbraní a spolu s chorvatskými gardisty se spojili v obraně proti agresorovi. V daruvarské brigádě je dnes asi 75% Čechů, asi 50 jich už padlo a 100 bylo zraněno. Tento detail zcela jasně ukazuje charakter války v Chorvatsku a lživost těch, kteří argumentují ohrožením srbské menšiny. (Okupovanou oblast Baranja museli nejdříve opustit Maďaři, a to do své původní vlasti, Maďarska. V Bělehradě jsem se minulý týden dozvěděl, že nyní je na řadě slovenská menšina z Iloku, vesnice, kterou okupanti zcela vyčistili od Chorvatů, usazených v ní po staletí.)

Samotný začátek války a srbskoarmádní agrese vůči Chorvatsku měl ideologické zabarvení. Ve volbách v Srbsku zvítězily síly, které až donedávna vládly v celé východní Evropě. Miloševič spolu s generály Jugoslávské lidové armády (JNA) brání svou ideologickou koncepci…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte