Žádný problém na světě se nevyřídí, dokud se neprodiskutuje, dokud alespoň ti soudní na obou stranách nesouhlasí s novým stavem nebo dokud si nějaká nezvratná mocenská konstelace nevynutí historicky trvalé uspořádání. Dále: téměř žádný problém nelze vyřešit absolutně spravedlivě. Země není ráj a nikdy jím nebude. Absolutní spravedlnost je vyhrazena Bohu. Lidé, pokud vůbec cynicky nesetrvávají na bezpráví, se mají zabývat jen tím, co velký teolog Tomáš Akvinský označuje za „napravující spravedlnost“. O nic jiného nejde ani v sudetoněmecko-českém případě.

Je velmi snadné zastávat v novinách Sudetoněmeckého landsmanšaftu teze, které odpovídají cítění a stavu mysli sudetských Němců; právě tak snadné je zastávat v českých novinách vlastní teze, které odpovídají zase nynějšímu cítění a stavu mysli Čechů. V obou případech se nemusí mnoho argumentovat: tak to je a basta. V řešení problému se však nepokročí. Smím to říkat, protože „mezi svými“ plavu už dávno proti proudu a leccos jsem za to už musel snést. Proto si také dovoluji zabývat se článkem Benjamina Kurase „Kdo má na co právo“ v Respektu 3/92. Jeho jádro tvoří tři teze:

Nejde o „počítání mrtvol“

1) Násilnosti Němců vůči Čechům byly „nesrovnatelně barbarštější“ než násilnosti Čechů vůči sudetským Němcům. Jako sudetský Němec mám přirozeně jiný názor. Na tom ale nezáleží, protože „počítání mrtvol“ a vzájemné vypočítávání utrpení považuji tak jako tak za…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte