Není člověka v Izraeli, který by si nepřál mír. Za 44 let existence Státu Izrael zahynulo na frontách, v důsledku válečných událostí či teroristických akcí skoro 20 tisíc lidí, není téměř rodiny, která neztratila někoho ze svých drahých. Skoro stejná shoda jako o potřebě míru však panuje i ohledně nutnosti obhájit existenci státu, jehož vznik byl přímým důsledkem miliónů obětí holocaustu a jehož raison d'étre je poskytnout útočiště pronásledovaným Židům ve světě.

Každé řešení je rizikové

Otázka tedy není, zda si Izrael přeje či nepřeje mír, nýbrž jak dospět k míru, aniž by byla ohrožena existence Státu Izrael. Několik početně bezvýznamných skupin si myslí, že ji neohrožuje ani pokračování válečného stavu („Hospodin nad námi drží ochrannou ruku“), ani případné porušení mírové dohody („Palestinci chtějí jenom vlastní stát, nechovají nepřátelství vůči Izraeli“). Všichni ostatní jsou si vědomi, že každé reálné řešení je rizikové. Neshody jsou v otázce, kdy je riziko větší: zůstane-li zachován dnešní stav, nebo uzavře-li Izrael mírovou dohodu se svými sousedy. Toto dilema se může vyjádřit i jinak: je lepší čekat, až Arabové budou ochotni přistoupit na zásadu „mír za mír“ a ponechat Izraeli území nabytá ve válce roku 1967, anebo přijmout princip „území za mír“.

Oba izraelské tábory mají na arabské straně své protějšky. Také mezi Araby jsou zastánci zásady „mír za mír“, i když s opačným znaménkem: ať Izrael nejdřív vyklidí obsazená území,…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte