Každý projev jednou končí

Škroupovo náměstí, 16.00 

Na čtvrtou hodinu odpoledne desátého prosince svolalo Občanské hnutí a Čs.helsinský výbor shromáždění občanů u příležitosti výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv. Manifestace byla svolána na Škroupovo náměstí v Praze na Žižkově, kde se před před čtyřmi lety odehrálo první oficiálně povolené shromáždění občanů protestujících proti nedodržování lidských práv komunistickým režimem. Tehdy mítink organizovala Charta 77 a na náměstí se za asistence příslušníků StB sešlo asi pět tisíc lidí.

Tenkrát to mělo šťávu

Dnes ale úderem čtvrté zeje Škroupovo náměstí prázdnotou. Jen u širokého záhonu rozdupané hlíny stojí autobus zvukové techniky. Několik náhodných chodců sleduje dva muže vynášející na chodník mohutné reproduktory. Na improvizovaném pódiu je už připraven mikrofon, řečníky není ale nikde vidět. V hloučku diváků komentuje situaci starší muž slovy: „Vrchní vlk to špatně svolal.“ „Nedělejte si z toho legraci,“ napomíná ho vedle stojící žena. „Lidská práva a mezilidské vztahy je potřeba stále připomínat. Doba se změnila, dnes takové věci bohužel nikoho nezajímají. I ty vánoce dnes lidi chápou jako zběsilé shánění dárků."Během diskuse přicházejí k tribuně bývalí poslanci FS Ladislav Lis a Dana Němcová. Několik nejvěrnějších je radostně zdraví. Z opačné strany náměstí míří k autobusu i předseda nezávislé "lustrační“ komise Jaroslav Bašta a poslanec KDH František Mikloško.Manifestaci…

v50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte