Kritici kupónové privatizace se dnes často zabývají nepodstatnými detaily a unikají jim věci zásadní. Chtěli bychom se proto soustředit na tři klíčové body, které budou pro průběh celého experimentu rozhodující a které podle našeho názoru nejsou uspokojivě dořešeny. Jde o posuzování a schvalování podnikových privatizačních projektů (tzv. nabídková strana), o přesné seřazení kroků při tvorbě rovnováhy mezi poptávkou a nabídkou a konečně o legální pravidla činnosti investičních fondů.

Snad všichni cítíme, že největším problémem ve všech třech zmíněných oblastech je nedostatečná jasnost ve strategii a nedostatečné vymezení pravidel postupu. Vláda má navíc tendenci reagovat na nepředvídané problémy změnou pravidel v průběhu hry. Pevné a srozumitelné formy jsou přitom elementárním předpokladem hladkého průběhu kupónové privatizace. Míra nejistoty a rizika je v naší situaci obrovská a je nutno udělat vše pro jejich minimalizaci. Více než polovina dospělé populace se již zaregistrovala. Bylo by velmi špatné tuto důvěru zklamat nedůslednostmi a mezerami v případě celého projektu.

Tisíce konkurenčních projektů

Na straně nabídky došlo téměř nepostřehnutelně ke změně charakteru velké privatizace. Původně se počítalo s velmi rychlým masovým rozdělením státního majetku pomocí kupónů a s tím, že větší část úkolu reorganizace podniků a vytváření strategií jejich efektivního rozvoje bude splněna až po změně formy vlastnictví. Proto se počítalo, že…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte