Zdá se mně, že Benjamin Kuras si ve druhém letošním čísle Respektu zjednodušil situaci. Příjemnější než polemizovat se skutečným protivníkem je vytvořit si obraz hlupáka a vložit mu do úst slova, se kterými pak chceme polemizovat.

V článku autor líčí nářky českých umělců. Své jistoty ztrácejí umělci donedávna „oficiální“, ale svou mesiášskou roli prý hořce opouštějí i tvůrci donedávna disidentští. To je paušalizace, která podle mého názoru překračuje meze žurnalistické licence. Jsou přirozeně tací, kteří hořekují, ale jsou i jiní, které nová situace po čertech baví, kteří ji cítí jako novou výzvu. Proto by bylo daleko lepší, kdyby Kuras polemizoval s konkrétním názorem či souborem názorů, které někde posbíral.

„Co se děje, není kulturní úpadek, nýbrž počátek odchodu umělé kultury a vzniku kultury přirozené,“ praví londýnský dopisovatel. To je také zjednodušení. Dá se snad říci, že kultura, která reaguje na nenormální poměry, je sama nenormální? Myslím, že daleko nenormálnější by bylo, kdyby kultura působící v nenormálních poměrech reagovala na poměry normální (tedy poměry například na Západě). Pro větší stručnost si odpustíme ovšem definici normality. Kolik jí v dějinách bylo?Kultura prostě začíná reflektovat změněné poměry. Líbí se mi, že Benjamin Kuras na ně upozorňuje, a tím může mnohým pomoci se s nimi vyrovnat. Ale proč ten zbytečně kantorský a zlomyslný tón? Nemyslím si, že trh je jediným arbitrem,…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte