Ředitelé a jejich školy

Ministerstvo vyzvalo k diskusi o transformaci školství

Minulý týden ve čtvrtek předal ministr školství Petr Piťha výborům České národní rady Program transformace vzdělávací soustavy. Podle ministra má návrh být „podkladem pro zahájení diskuse o změnách v resortu“.Tento čtyřicetistránkový dokument projednají poslanci v lednu. „Ministerský návrh odmítneme, pokud ho nebude možné vyložit jako plán skutečné transformace,“ říká člen školského výboru ČNR Stanislav Volák (ODS). Podle S.Voláka je dnes školství ve stejné situaci jako ekonomika před rokem 90: "Proto i tady - stejně jako v ekonomice - musíme změnit pravidla hry; nestačí diskutovat a apelovat na kantory. Pokud budeme spoléhat, že to udělají sami, tak se nikam nedostaneme."Důležitým motivem ministerského návrhu je nahrazení osnov tzv. standardy (státem požadovaná úroveň vzdělání, kterého má žák dosáhnout). Právě otázka standardů prozrazuje, že stanovisko ministerstva se nemusí krýt s požadavky poslanců. Zatímco ministerstvo počítá s jejich konečnou verzí v roce 1998, poslanec Volák tvrdí, že vzdělávací normy je možné napsat za dva měsíce.

Reformy podle ČNR

„Vzdělávací systém,“ říká S.Volák, „má na jedné straně sloužit žákovi a rozvíjet jeho individuální nadání. Na druhé straně se však dětem musí předložit určité kulturní vzory, aby se zachovala sociální kontinuita.“ Minulých čtyřicet let řešilo tento rozpor jednostranně - socialismus potlačil individualitu žáka…

v49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte