Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Naše škola potřebuje změnu a ta změna potřebuje čas

Naše škola potřebuje změnu a ta změna potřebuje čas

říká ministr školství, mládeže a tělovýchovy PETR PIŤHA

PhDr.Petr Piťha, narozen 26.3.1938 v Praze. Promoval roku 62 na filozofické fakultě Karlovy univerzity (historie, český jazyk), v letech 71–72 a opět 87–88 na stáži v holandských školách. Po promoci učil na katedře lingvistiky matematicko-fyzikální fakulty v Praze, od roku 90 vedl katedru výchovy k občanství na pedagogické fakultě. V červnu 92 byl jmenován ministrem české vlády za KDS. Nikdy nebyl členem žádné politické strany.

Ve vládním prohlášení se vaše ministerstvo zavázalo, že vypracuje „moderní strategii vzdělávací a školské politiky, otevřené světovému vývoji a směřující mezi tradiční evropské demokracie“. Jak bude tato strategie vypadat v praxi?Naše školství potřebuje rozsáhlé proměny. Já se domnívám, že musí být rozloženy v čase. Kdybychom dělali všechno naráz, měli bychom novou školskou reformu. Všichni víme, že reformy jsou hrozné věci. Změny musí proběhnout ve třech proudech: první je vnitřní život škol. Musíme vypracovat závazné standardy, jakési nezadatelné jádro vzdělání. Samozřejmě se musí dbát na to, aby vznikla dobrá atmosféra, dobré vztahy mezi učiteli a žáky. Druhý směr je otázka legislativní a týká se problému jak řídit. My potřebujeme na jedné straně, aby školy měly rozsáhlou možnost samy se rozhodovat, na druhé straně musí být zajišťován ten standard vzdělání, který společnost potřebuje. Třetí velká otázka je,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].