Jak se zbavit pragocentrismu

Vládní návrh české ústavy ve snaze vyhnout se veřejnému lámání chleba vyřešil problém územního členění českého státu úhybným manévrem. V návrhu se mluví pouze o „vyšších územně samosprávných celcích“, které budou - a to je podstatné - tvořeny a rušeny běžným zákonem. Budeme tedy mít tolik krajů, žup či zemí, na kolika se vládní strany dohodnou, protože k příslušnému schválení zákona nebudou potřebovat hlasy opozice. Toto řešení pravděpodobně zabuduje česko-moravský problém do základů českého státu.Snadno si pak lze představit málo pravděpodobnou, ale možnou situaci, kdy opozice zvítězí ve volbách díky slibu danému Moravanům, že napraví historickou křivdu spáchanou „arogantní pravicí“. Bude to totiž jediný slib, který bude moci splnit snadno a rychle, protože k tomu nebude potřebovat hlasy politických stran, které tvoří dnešní vládní koalici.

Za všechno může Praha

Český stát potřebuje být členěn do většího počtu částí tak, aby bylo jasné, že je tvořen Čechami, Moravou a Slezskem. Dualismus vytváří nerovný pár, v němž jeden člen si připadá zneužívaný a utlačovaný. Role slabšího by zřejmě připadla Moravsko-slezské zemi. Trialismus, který navrhují moravští nacionalisté (HSD-SMS), vyhání čerta ďáblem. Trojjedinost znamená vznik nerovných koalic dvou proti jednomu a užitek pro toho, kdo schopněji „zradí“ dřívějšího partnera. Pražané by se trvale cítili obětí komplotu Moravanů a zbytku Čech. Moravané by čelili spiknutí Čechů.…

v49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte