Šestnáct dlouhých let

Konec Charty 77 

Zpráva o tom, že se současní i bývalí mluvčí Charty 77 rozhodli 3.listopadu ukončit její činnost, nevyvolala - až na výjimky - žádný ohlas. Ostatně není se čemu divit - společnost polistopadovou existenci a působení Charty coby instituce zkrátka nevnímala. I když občasné diskuse signatářů o dalším smyslu existence Charty nevyznívaly jednoznačně, bylo jasné, že pro další trvání mluví důvody pouze subjektivní - dílem nostalgie, dílem pocit její potřebnosti ze strany těch signatářů, kteří nenašli nebo nehledali místo v novém politickém establishmentu.Pro „historickou“ prestiž Charty, jakož i prestiž většiny jejích signatářů, nebylo příliš důležité, zda se podaří důstojně uzavřít její činnost, či zda bude živořit dál mimo zorné pole veřejnosti. Přesto je třeba krok, ke kterému došlo, ocenit. Důležitou roli při tomto rozhodnutí určitě sehrál názor těch „prominentních“ chartistů, kteří přišli o svá parlamentní křesla či státní funkce, a získali tak po dvou a půl letech čas k řešení tohoto problému. Formální zakončení činnosti Charty právě naznačuje, že tito lidé mají aspoň vůli své dosavadní „nepolitické“ - jakkoli po listopadu modifikované - přístupy k politice opustit. Že Charta nebyla zachována ani jako „záloha“ pro případné špatné časy, ani jako morální dohlížitel nad poklesky politiků i společnosti, je projevem smyslu pro realitu. Někteří tím možná chtěli dát najevo, že to se svým návratem do politiky myslí vážně.

v47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte