Je demokracie možná?

Samozřejmost naší cesty k demokracii je s odstupem tří let od sametové revoluce otřesena. Velké skupiny lidí se cítí sociálně znevýhodněny a vážně pochybují o základním směru polistopadového vývoje. Červ malověrnosti skrytě nahlodává i ty, o něž se původně program přeměny Československa opíral.Politici-ekonomové v zájmu rychlého rozdělení státu a dokončení ekonomické reformy provádějí rozhodnutí, která se dají vykládat i tak, že demokracie už pro ně přestává být prioritou. Méně úspěšní politici-demokraté jako by jeden po druhém dohořívali; Václav Havel v Paříži vyzývá k čekání místo k činům. Československo už nebude! Rozum je pro, cit rozhodně proti. Demokracie sama o sobě zjevně není nejpravděpodobnějším východiskem ze společenské krize, do které nás zavedl reálný socialismus. Šanci ji musíme dát my sami.

Pochybnosti

Osudová otázka, zda je možná demokracie, vyjadřuje nahromaděné obavy, že je tento systém jenom další verzí nějaké z lidských tužeb slepené utopie, která jako kulisa zakrývá nemorální a egoistický svět nespravedlivého režimu. Pochybnosti o demokracii můžeme sebemrskačsky vztahovat také jen k vývoji ve východoevropských zemích. Katastrofická vize budoucnosti umocněná nekritickým obdivem k západním společnostem je přitažlivá pro každého, komu se věci nedaří a těžko snáší rizika rozhodování. Jindy se takové pochybnosti naopak opírají o únikové přesvědčení, že západní demokracie je podmíněna fungujícím tržním…

v46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte