Problémy s občanstvím

Česko-slovenská dohoda nepočítá s komplikacemi

S rozpadem státu přibudou občanům obou republik starosti spojené s novým občanstvím. Jaká práva a jaké občanství budou mít Slováci žijící v českých zemích? A jak to bude s těmi, kteří sem dojíždějí pouze za prací? Odpověď na podobné otázky mělo dát jednání obou vlád v Javorině. I když došlo k podepsání smlouvy, problém vyřešen není - konečné slovo budou mít republikové parlamenty.Veřejnost se v této záležitosti zatím příliš neorientuje. Podle úředníků českého ministerstva vnitra si lidé často pletou už základní pojmy - národnost a občanství (státní příslušnost). Zatímco občanství lze za život změnit třeba i několikrát, národnost má každý jen jednu. Například Maďaři na jihu Slovenska měli vždy maďarskou národnost - a budou ji mít i po rozdělení státu. Změní se jim ovšem občanství: místo československého budou mít slovenské.Každému jedinci z třistatisícové slovenské menšiny žijící v českých zemích zůstane slovenská národnost. Jiné to bude s občanstvím - ale to se už musíme podívat na některé body smlouvy mezi českou a slovenskou vládou.

Někteří zůstanou Čechoslováky

Politickým reprezentacím se nepodařilo uzavřít dohodu, která by problém státní příslušnosti a práv občanů v jednotlivých republikách sjednocovala.Slováci ustoupili jen nepatrně ze své původní představy o jakémsi unijním občanství: podle jejich představ by jak obyvatelé Slovenska, tak českých zemí měli mít…

v44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte