Hráz na modrém Dunaji

Velký den Júlia Bindera

„Toto je pro mne a pro celé československé stavebnictví velký den,“ říká v sobotu redaktoru rakouské televize ředitel Vodohospodářských staveb inženýr Július Binder. Za jeho zády sypou řvoucí tatrovky obrovské kusy žuly z pontonového mostu do Dunaje. Před několika hodinami, kolem desáté dopoledne, začala poslední fáze přehrazení řeky.

Cigarety, guláš a rum

Na pravém břehu postavili tribunu pro novináře, za ní velký bílý stan. Kdo má slabé nervy, najde ve stanu léky na uklidnění: alkohol, cigarety, jídlo, rum a guláš, všechno zdarma. Dnes je slavnostní den. Reportér jednoho pražského deníku myslí i na zítřek a odnáší si pod kabátem několik balíčků amerik. Nad stany se ve větru zmítají vlajky podunajských krajin, také maďarské. Je tu i vlajka Evropského společenství.Žánrovou idylku po několika hodinách vyruší vysílačky všudypřítomné Městské policie. Blíží se demonstrace. Novináři opouštějí stan rychle a ochotně - před chvílí inž.Binder, po krátkém rozhovoru s jejich kolegou, zakázal čepovat alkohol. Jsou však zklamáni. Dvě stě třicet demonstrantů místo slibovaných deseti plných autobusů z Maďarské republiky. A v jejich čele, stejně jako ve středu, profesor Béla Lipták. Nic nového. Každý už slyšel, že profesor přijel z daleka, aby burcoval lidi proti „poslednímu dílu stalinismu“, aby poukázal na příklad „zviditelňování se Slovenska v emancipačním procesu“. Bude žádat Mitteranda a Bushe a Evropské…

v43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte