Návrat Rosse Perota

Perot nezvítězí, ale ovlivní výsledek voleb

Do volby prezidenta Spojených států zbývá necelý měsíc a George Bush v průzkumech veřejného mínění nadále zaostává o několik procent za Billem Clintonem. K listopadovému vítězství ovšem kandidátům nestačí prostě jen získat na svou stranu většinu obyvatelstva v celé zemi. Ústava Spojených států vyžaduje, aby úspěšný kandidát zvítězil nad svým protivníkem v jednotlivých státech: v každém z nich získá jistý počet - přímo úměrný počtu obyvatel - volitelských hlasů (electoral votes) pro celostátní volbu, které se potom sečtou a určí se absolutní vítěz. Maximální počet volitelských hlasů je 538. Kdo tedy získá alespoň 270 hlasů, stane se prezidentem.

Dvě třetiny od Clintona, třetina od Bushe

Než se do prezidentské kampaně znovu zapojil texaský miliardář Ross Perot, vyvíjela se situace v jednotlivých státech následovně:-211 volitelských hlasů připadne nejspíše Clintonovi ( včetně velkých států Kalifornie, New York a Pensylvánie);-172 volitelských hlasů má zřejmě zajištěno Bush (včetně velkých států Texas, Florida a New Jersey);-155 volitelských hlasů z 15 států, kde je přízeň voličů dosud rovnoměrně rozdělena mezi oba kandidáty, je zatím ve hvězdách.Největšími státy ve skupině nerozhodnutých jsou Illinois (22 hlasů), Ohio (21 hlasů), Michigan (18 hlasů) a Missouri (11 hlasů) na Středozápadě a Severní Karolína (14 hlasů) a Georgia (13 hlasů) na Jihu.Perotovi stoupenci se zřejmě budou…

v40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte