V úterý 14.ledna začalo u vyššího vojenského soudu v Táboře hlavní líčení s bývalým federálním ministrem vnitra Františkem Kinclem, jeho prvním náměstkem Alojzem Lorencem a náčelníkem druhé správy StB Karlem Vykypělem. Jsou stíháni za zneužívání pravomoci veřejného činitele a za omezování osobní svobody.

„Neporušovali platné zákony“

Líčení zatím nepřineslo nic překvapivého. Dosud byla čtena pouze obžaloba, proběhly výslechy obviněných, vypovídali svědci z řad bývalé StB a také M.Jakeš.

Kincl, Lorenc a Vykypěl se hájí tím, že neporušovali tehdejší platné zákony a že obžaloba protiřečí někdejšímu výkladu ustanovení o SNB. Od Vykypělova zástupce Miroslava Chovance či šéfa desátého odboru II.správy StB Petra Žáka se nedalo ve výpovědi čekat nic jiného. Kdyby přistoupili na argumenty obžaloby, ohrozilo by to především je samotné. M.Chovanec dokonce soudu sdělil, že dokumenty StB byly skartovány, protože studenti koncem listopadu obléhali budovu kontrarozvědky, vnikali dovnitř a hrozilo zneužití materiálů.

Kdo dál?

Je jistě chvályhodné, že se justici podařilo shromáždit proti třem prominentům FMV tolik důkazů, aby mohli být postaveni před soud. I když to trvalo dva roky. Bohužel jsou dosud jediní.

Zůstaneme u skartací. Už 15.5.1990 byly k dispozici materiály, z nichž vyplýval jednoznačný závěr - jak u správ StB na krajích, tak na centrální správě…

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte