Srbský spisovatel Vuk Draškovič je vůdcem Hnutí srbské obrody. Před nedávnem se ještě projevoval jako extrémní nacionalista, ale od března loňského roku, kdy v Bělehradu proběhly demonstrace proti Miloševičovi, se spisovatel stal především otevřeným nepřítelem srbského komunistického režimu. Pokládají ho za zrádce srbského národa: postavil se proti válce, kritizuje oficiální politiku v době, kdy v zájmu národní jednoty zapomíná na rozpory mezi stranami i liberální opozice. Podle spisovatelových přátel žije dnes Vuk Draškovič ve stálém a bezprostředním ohrožení života.

Jste považován za zastánce nacionalistické a militantní politiky, za vůdce strany, která prosazuje program tohoto typu. Jak potom chápat váš požadavek, aby se s válkou v Jugoslávii skončilo?

Naše strana nemá cíle o nic nacionalističtější než spousta evropských národů. Slovo nacionalismus tu interpretují negativně jen ti, kdo se nezbavili komunistického myšlení a reflexů. V uplynulých padesáti letech stačilo, abyste chodil do kostela, zpíval národní písničky nebo aby vaši příbuzní měli církevní pohřeb, a už jste byl označen za nacionalistu.

Znamenalo to totéž jako terorista nebo zločinec. Proto média, řízená komunisty, o mně a mé straně píší, že jsme nacionalisté. A když nás nedokázali zlikvidovat slovně, zkoušejí to se zbraněmi. Nedávno byl přímo před svým domem v Bělehradě zavražděn člen předsednictva naší strany. Vybrali si ho velmi dobře: byl…

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte