Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Armáda vede válku jen kvůli svým zájmům

Srbský spisovatel Vuk Draškovič je vůdcem Hnutí srbské obrody. Před nedávnem se ještě projevoval jako extrémní nacionalista, ale od března loňského roku, kdy v Bělehradu proběhly demonstrace proti Miloševičovi, se spisovatel stal především otevřeným nepřítelem srbského komunistického režimu.

Srbský spisovatel Vuk Draškovič je vůdcem Hnutí srbské obrody. Před nedávnem se ještě projevoval jako extrémní nacionalista, ale od března loňského roku, kdy v Bělehradu proběhly demonstrace proti Miloševičovi, se spisovatel stal především otevřeným nepřítelem srbského komunistického režimu. Pokládají ho za zrádce srbského národa: postavil se proti válce, kritizuje oficiální politiku v době, kdy v zájmu národní jednoty zapomíná na rozpory mezi stranami i liberální opozice. Podle spisovatelových přátel žije dnes Vuk Draškovič ve stálém a bezprostředním ohrožení života.

Jste považován za zastánce nacionalistické a militantní politiky, za vůdce strany, která prosazuje program tohoto typu. Jak potom chápat váš požadavek, aby se s válkou v Jugoslávii skončilo?

Naše strana nemá cíle o nic nacionalističtější než spousta evropských národů. Slovo nacionalismus tu interpretují negativně jen ti, kdo se nezbavili komunistického myšlení a reflexů. V uplynulých padesáti letech stačilo, abyste chodil do kostela, zpíval národní písničky nebo aby vaši příbuzní měli církevní pohřeb, a už jste byl označen za nacionalistu.

Znamenalo to totéž jako terorista nebo zločinec. Proto média, řízená komunisty, o mně a mé straně píší, že jsme nacionalisté. A když nás nedokázali zlikvidovat slovně, zkoušejí to se zbraněmi. Nedávno byl přímo před svým domem v Bělehradě zavražděn člen předsednictva naší strany. Vybrali si ho velmi dobře: byl…

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte