Škola strastiplnou hrou

Reforma českého školství skončila, dříve než začala

Průměrné československé dítě stráví denně čtyři až sedm hodin ve školní budově, většinu toho času musí sedět a poslouchat. Lavice ve třídě jsou srovnány ve třech řadách za sebou, aby měl učitel ze stupínku přehled. Někde kantoři vyžadují, aby děti seděly rovně, případně měly ruce za zády. Dítě si nemůže vybrat ani souseda v lavici a během výuky nesmí promluvit - pouze když se přihlásí a učitel je vyvolá. Neudrží-li některý žáček pozornost a začne vyrušovat, je potrestán. Někdy i bitím. Navíc za každý poklesek dostane „poznámku“, kterou musí ukázat rodičům. Další trest jej tedy čeká doma.

Celodenní noční můra

Po hodině ticha a napětí zvoní na přestávku. Není divu, že teď se děti chtějí vykompenzovat - křičí, běhají a perou se. Přitom by si však mohly ublížit, a proto je nejjednodušší držet žáky v lavicích i ve chvílích volna. Ze třídy se děti dostanou o jedné nebo dvou velkých přestávkách: většinou chodí v zástupu dokola po chodbě. Tím se uspokojí jejich touha po pohybu a současně to umožňuje poměrně jednoduchý dozor. Děti mají ovšem sklon unikat bdělým očím pedagogů na záchod. Proto se doporučuje vyhradit k návštěvě WC jen některé přestávky.Pozice učitele není jednoduchá. Dobře ví, že za každý úraz nese odpovědnost jen on sám. Pětatřicet dětí ve třídě se mění v nepřátele, kteří ho kdykoli mohou dostat do maléru.Osnovy předpisují všechno, co má učitel dětem…

v39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte