Polský srpen 92 

Stávky brzdí společenské změny

Z jedné strany plotu stáli stávkující, z druhé strany se tísnil dvakrát větší počet těch, kteří chtěli pracovat. Jedni křičeli „podvedli vás“, druzí „přijdeme o práci“. Automobilka v Tychách je na hranici bankrotu. Výroba stojí už déle než měsíc. Ztráty jsou ohromné. Fiat, který továrnu koupil, chce stáhnout už dohodnuté půjčky. Na počátku byla snaha vyždímat z majitele, co se dá. Teď, po překročení určité delikátní hranice, zbylo jediné: cesta k podnikovému krachu.

Stát jde na ruku odborům

Srpen je v Polsku symbolický měsíc. V srpnu 1914 vyrazily do boje oddíly Józefa Pilsudského a začala nová historie nezávislé republiky. V srpnu 1920 byl u Varšavy zastaven bolševický útok na Evropu. V srpnu 1937 začala největší stávka předválečného Polska: vyžádala si čtyřicet obětí na životech. Prvního srpna 1944 vybuchlo Varšavské povstání a 31.srpna 1980 se zrodila Solidarita.Analogií k tomu poslednímu datu je dnes celá řada. V osmdesátém roce sepsali stávkující 21 požadavků - dnes také. Tehdy - stejně jako nyní - jezdili do továren vyjednávat ministři a stejně jako dnes byli během schůzek voláni k pořádku telefonickými pokyny z Úřadu vlády. Před dvanácti lety všechno začalo kvůli platům a skončilo u politiky - dnes také. Tehdejší stávky tlačily totalitní systém směrem k demokracii, ty letošní postrkovaly nemocnou demokracii směrem k anarchosyndikalismu.Premiérce Suchocké se říká "polská Margaret…

v38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte